Pages

Banner 468 x 60px

 

piątek, 4 października 2019

Różnice między taxi a prywatnym transportem?

0 komentarze


Branża związana z przewozem i transportem osób cały czas bardzo się rozwija. Wzrasta liczba przedsiębiorstw taksówkowych, ale także osób prywatnych, które oferują przewóz osób. Obie te formy mają swoich zwolenników. Prawda jest taka, że coraz częściej korzystamy z tego typu możliwości, kiedy wyjeżdżamy na urlop lub też jesteśmy służbowo w innym mieście. Liczy się dla nas komfort jazdy, szybkość realizacji, ale też oczywiście cena. Jakie są więc różnice między taxi a prywatnym transportem?


Różnica między taxi, a przewozem osób regulowana literą prawa

Na początku warto zrozumieć różnicę między taxi, przewozem osób. Tutaj musimy sięgnąć do prawa. Największe różnice w tym przypadku dotyczą:
 • oznakowania auta,
 • wyposażenia floty samochodów.
Wedle artykułu 4 pkt 11 ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Z 2007 r. nr 874 z późn. zm.) przewóz osób ma charakter okazjonalny. Nie dotyczy ściśle przewozów regularnych, przewozów wahadłowych oraz regularnych specjalnych. Przewoźnik nie podlega pod uchwały rad gmin. Co to oznacza? Nie ma konkretnej, uregulowanej branżowo i prawnie stawki za przejazd. Ceny mogą się różnić w zależności od przewoźnika, trasy i ustaleń wewnątrz konkretnej firmy.
Charakterystyka aut wykorzystywanych w ramach transportu prywatnego:
 • brak widocznych oznakowań - zamawiając np. transport z lotniska Chopina szukamy zazwyczaj kierowcy po numerze rejestracyjny i modelu ata,
 • brak reklam i naklejek promocyjnych - przewoźnik nie może być kojarzony z żadną działalnością pozatransportową, a już na pewno nie z przedsiębiorstwem taksówkowym,
 • brak taksometrów w samochodach - w dzisiejszych czasach taki przejazd zamawiamy zazwyczaj przez specjalną aplikację, gdzie otrzymujemy konkretną informację o cenie lub widełkach cenowych za przejazd na danej trasie. Cenę za zlecenie znamy już w momencie wsiadania do samochodu.
 • kierowcy działający w ramach przewozu osób nie muszą zdawać specjalnych egzaminów - nie muszą też przechodzić żadnych testów. Konieczne jest jednak zdobycie licencji pozwalającej na transport osób.
Warto zaznaczyć, że ważna różnica między taxi, a transportem prywatnym to oczywiście cena. Za prywatny transport zazwyczaj zapłacimy mniej, znając cenę już przed realizacją przejazdu.

Kompetencje kierowców taksówek i transportu prywatnego

KIerowca taksówki - wymogi w ramach branży:
 • zdany egzamin z przepisów o ruchu drogowych,
 • przejście pomyślnie szeregu badań,
 • uzyskana licencja taksówkarza.
Kierowca transportu prywatnego - wymogi:
 • zdobycie specjalnej licencji przewoźnika wydawanej przez starostę. Warto zaznaczyć, że osoba ubiegająca się o taką licencję musi koniecznie potwierdzić swoje kompetencje zawodowe oraz powinna cieszyć się dobrą reputacją. Przed staraniem się o uzyskanie licencji kandydat musi też udowodnić, że jest stabilny finansowo i ekonomicznie. To bardzo ważne.

Transport prywatny - kompetencje dobrego kierowcy

Coraz więcej osób decyduje się na zawód związany z przewozem osób. Aby zostać kierowcą prywatnego transportu nie trzeba posiadać specjalnego wykształcenia, zazwyczaj też nie musimy kończyć żadnych dodatkowych kursów, które pozwalają na taką pracę. Większość firm przewozowym nie wiąże się również ze swoimi kierowcami poważnymi wielomiesięcznymi umowami. To sprawia, że jest to idealna forma dodatkowego zarobku czy tzw. praca dodatkowa. Mimo to, kierowca musi wyróżniać się specjalnymi cechami charakteru, które pozwalają na pracę w takim charakterze:
 • opanowanie i rozwaga na drodze. Spokój w każdej sytuacji to podstawa.
 • umiejętność pracy pod presją i ze stresem w tle. Zdenerwowany pasażer zamawiający np. transport z lotniska Chopina, może próbować “wymusić” przyspieszenie prędkości czy naginanie przepisów. Dobry kierowca musi być odporny na takie sugestie i dobrze wykonywać swoje obowiązki zgodnie z zasadami przepisów ruchu drogowego.
 • empatia, przyjazne podejście do ludzi. Często realizując przejazd pasażer potrzebuje pomocy przy wniesieniu do auta bagażu czy też wejściu do auta - dotyczy to osób starszych i niepełnosprawnych. Chęć niesienia pomocy i uprzejme podejście do pasażerów jest niezwykle istotne.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Sierobi.pl © Regulamin .