Pages

Banner 468 x 60px

 

czwartek, 27 lutego 2020

Decoupage: jak zrobić spękania lakierem jednoskładnikowym?

0 komentarze


Spękania w technice decoupage tworzy się po to, by nadać przedmiotowi oznaki dawności. Postarza się ceramikę, drewno, a nawet przedmioty wykonane z akrylu. Wazon wyglądający na popękany czy drewniana szkatułka sprawiająca wrażenie, jak gdyby pokrywająca ją farba była pokruszona i miała niebawem odpaść to przykłady prac, które można wykonać przy użyciu preparatu do spękań jednoskładnikowych. Sprawdź, jakie to proste!


Wskazówki: jak uzyskać spękania jednoskładnikowe

Efekt popękanej powierzchni można w technice decoupage uzyskać, stosując dwa rodzaje spękań: jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Trudno powiedzieć, które z nich są ciekawsze, ładniejsze, bardziej efektowne – to kwestia gustu. Osobom początkującym w ozdabianiu przedmiotów polecamy ich postarzenie preparatem do  spękań jednoskładnikowych.
Jak uzyskać spękania jednoskładnikowe? Przeczytaj nasze wskazówki, a przekonasz się, że jest to dość proste:
  1. Wybierz przedmiot do postarzenia. Preparat jednoskładnikowy możesz stosować na porcelanie, szkle, drewnie, a nawet na akrylu.
  2. Pokryj powierzchnię przedmiotu warstwą farby akrylowej w dowolnym odcieniu: od barwy użytej farby zależy, jaki kolor będą miały uzyskane pęknięcia. Poczekaj, aż farba wyschnie.
  3. Przy pomocy płaskiego pędzelka nałóż preparat do spękań jednoskładnikowych.
  4. Odpowiednimi ruchami pędzla możesz uzyskać różne efekty: spękania mniejsze, większe, mniej lub bardziej regularne.
  5. Gdy warstwa preparatu będzie już sucha, pokryj powierzchnię przedmiotu farbą w kolorze kontrastującym z odcieniem bazowym: to będzie kolor gotowego przedmiotu.
  6. Efekt popękanej powierzchni pojawia się podczas wysychania wierzchniej warstwy farby.
I to wszystko: na tak postarzony przedmiot możesz już naklejać serwetki.

Dlaczego preparat jednoskładnikowy do spękań powinni wybrać początkujący?

W sklepach z artykułami do rękodzieła znajdziesz jedno- i dwuskładnikowe preparaty do spękań. Nieco różnią się one ceną i pozwalają uzyskać trochę odmienne efekty postarzenia przedmiotu. Jednak to różne sposoby ich użycia decydują o tym, że początkujący w decoupage’u powinni wybrać preparat do spękań jednoskładnikowych. Szczegóły zdradził nam pracownik sklepu internetowego z artykułami do rękodzieła, LoveArt:
– Postarzanie za pomocą preparatów do spękań dwuskładnikowych jest po prostu trudniejsze. Zestaw do tworzenia spękań dwuskładnikowych zawiera dwa preparaty: bazę (step 1) oraz top (step 2). Na przedmiot nakłada się solidną warstwę step 1, jednak nie może ona ściekać z powierzchni. Następnie należy dać jej czas do wyschnięcia – od trzydziestu minut do nawet kilku godzin. Całkowicie wysuszoną powierzchnię pokrywa się grubą warstwą step 2, po czym wykonuje się naprzemienne ruchy pędzlem w pionie i w poziomie, by uzyskać wyraźne, nieregularne spękania. Tej warstwie też trzeba pozwolić wyschnąć, co może potrwać nawet kilkanaście godzin, a później wypełnić spękania medium wykańczającym – najpopularniejszym jest porporina. Efektu na przedmiotach postarzonych preparatem dwuskładnikowym nie można utrwalać lakierem wodnym.
Rzeczywiście, nasza instrukcja wydaje się mniej skomplikowana. Dodamy jeszcze, że takie produkty źle współpracują z farbami akrylowymi, których najczęściej używa się w technice decoupage. Ponadto preparaty do spękań dwuskładnikowych „lubią” robić niespodzianki nawet doświadczonym decoupażystom, dlatego są uważane za kapryśne. Zanim sięgniesz po produkty dla zaawansowanych, opanuj do perfekcji postarzanie preparatem do spękań jednoskładnikowych. Może okaże się, że uzyskane nim efekty są dla Ciebie całkiem zadowalające?

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Sierobi.pl © Regulamin .