Pages

Banner 468 x 60px

 

poniedziałek, 4 listopada 2019

Wyznaczanie płaszczyzn poziomych podczas prac niwelacyjnych

0 komentarze


Narzędzia niezastąpione przy wyznaczaniu poziomych płaszczyzn podczas różnego rodzaju prac to niwelatory i lasery. Niwelatory wykorzystywane są do pomiaru różnicy wysokości pomiędzy punktami terenowymi – szczególnie sprawdzają się przy wykopach, ustawianiu szalunków, czy wytyczaniu spadków. Lasery liniowe to z kolei narzędzia, które można w uproszczeniu nazwać nowoczesnymi, zaawansowanymi wersjami poziomic. Służą na przykład do ustawiania profili ścianek kartonowo-gipsowych na sufitach i podłogach, do ustawiania rur w pionie i podobnych prac. W naszym artykule postaramy się opowiedzieć więcej o tych narzędziach, prezentując dodatkowo konkretne przykłady, które są szczególnie cenione przez fachowców.


Laserowe systemy pomiarowe w teorii

Niwelatory laserowe, na których się skoncentrujemy oraz lasery liniowe to jedne z najczęściej wykorzystywanych w budownictwie laserowych systemów pomiarowych obok dalmierzy, tachimetrów oraz systemów lokalizacji i detekcji. Niwelatory laserowe (wraz z niwelatorami automatycznymi i kodowymi) wyparły dziś z rynku przestarzałe niwelatory libellowe. Precyzyjne i naprawdę wytrzymałe niwelatory laserowe nie są tanie – to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych – dlatego wiele firm budowlanych chętnie korzysta z tego typu narzędzi z wypożyczalni sprzętu budowlanego. W ich zakup inwestują przede wszystkim firmy stricte geodezyjne. Firmy budowlane często decydują się też na wypożyczanie laserów liniowych, które do najtańszych również zdecydowanie nie należą.

Niwelatory laserowe i lasery liniowe w praktyce

Poprosiliśmy przedstawicieli wypożyczalni sprzętu budowlanego Ramirent działającej w całej Polsce o zaprezentowanie dwóch konkretnych przykładów laserowych systemów pomiarowych, które są szczególnie cenione przez klientów. To narzędzia globalnej firmy HILTI. Niwelator laserowy PR 2-HS jest wytrzymałym narzędziem do zewnętrznych zastosowań. Jego obudowa jest skonstruowana w taki sposób, by chronić narzędzie przed uderzeniami ze wszystkich stron. Jest niewrażliwy na słońce i wszelkie inne źródła światła, co jest niewątpliwym atutem. Niwelator laserowy jest wyposażony w litowo-jonowy akumulator, który można naładować w krótkim czasie. Wykorzystywany jest do poziomowania i ręcznego tyczenia spadków. W wypożyczalni sprzętu budowlanego jest dostępny w komplecie ze statywem z gwintem. Dwuliniowy laser PM 2-LG to laser z zieloną wiązką do poziomowania, wyrównywania oraz ustawiania pod kątem prostym. Jego maksymalna odległość robocza przy liniach z detektorem to aż 50 metrów, a jego dokładność to około 3 mm. Może pracować nawet przez  14 godzin. Wypożyczalnia sprzętu budowlanego proponuje to narzędzie w zestawie z adapterem statywu, walizką oraz detektorem promienia.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Sierobi.pl © Regulamin .