Pages

Banner 468 x 60px

 

środa, 27 listopada 2019

Kolor dachu a styl architektoniczny

0 komentarze


Dach - jako jedna z największych płaszczyzn zewnętrznych budynku - w dużym stopniu decyduje o jego wyglądzie i stylu. Dlatego też tak ważny jest wybór odpowiedniego koloru pokrycia dachowego. Warto tu kierować się nie tylko osobistymi preferencjami czy panującą modą, ale przede wszystkim architekturą budynku. W jaki sposób kolor dachu łączy się ze stylem architektonicznym?


Wpływ koloru dachu na architekturę budynku

Kolor dachu powinien współgrać z architekturą budynku, czyli jego kubaturą, kształtem bryły rozwiązaniami konstrukcyjnymi i detalami architektonicznymi. Kolorystyka pokrycia dachowego może skutecznie wyeksponować wybrany styl lub też wręcz przeciwnie – zaburzać cały efekt, tworząc chaotyczną, niespójną całość. Co zatem warto brać pod uwagę przy wyborze koloru dachu w kontekście stylu architektonicznego? Istotne znaczenie ma tu bryła budynku i kształt połaci. Jeżeli dach jest bardzo stromy, rozłożysty czy wielospadowy, to ciemny materiał może przytłoczyć konstrukcję i sprawić, że będzie się ona prezentowała nieco topornie. Przy wyborze kolorystyki dachy warto też wziąć pod uwagę styl elewacji. Chodzi tu nie tylko o kolor (tu stosujemy zazwyczaj zasadę kontrastu), ale też o klasę użytych materiałów. Szlachetne kamienie czy cegły wymagają raczej bardziej naturalnych pokryć, np. dachówki ceramicznej, zamiast zwykłej połaci blaszanej. Pamiętajmy też, że kolor dachu może zostać nam narzucony przez uwarunkowania zawarte w miejscowym planie zagospodarowania. Ma to na celu zachowanie spójności i ładu w danej okolicy, a także podkreślenie jej unikatowej architektury.

Jak dobrać kolor dachu do stylu architektonicznego?

Jeśli zależy nam, by kolorystyka dachu odpowiadała architekturze budynku, warto dokładnie zapoznać się z interesującym nas stylem. Tradycyjna estetyka narzuca więcej ograniczeń w rozwiązaniach kolorystycznych, z kolei modny ostatnio styl nowoczesny daje więcej swobody w zakresie wykończenia konstrukcji. Jeśli interesuje nas styl klasyczny, to warto zapoznać się z historyczną architekturą. Przykładowo budynki w stylu dworkowym czy góralskim, np. domy z bali, dobrze wyglądają pokryte czarnym gontem bitumicznym. To samo dotyczy elewacji stylizowanych na mur pruski. Z kolei na klasycznych willach jednorodzinnych, np. w stylu prowansalskim czy szwajcarskim, o jasnej lub kremowej elewacji, znakomicie będą prezentowały się ceglaste pokrycia dachowe. Renomowani producenci tego typu materiałów, których produkty znajdziemy np. w hurtowni Dachlux, oferują przy tym bogatą gamę kolorystyczną dachówek, poczynając od klasycznej czerwieni, przez miedź i kasztan, aż po ciemniejsze odcienie winne czy wiśniowe. W przypadku nowoczesnego stylu architektonicznego lepiej sprawdzą się natomiast niezwykle modne ostatnio odcienie czerni i szarości. Dach w kolorze antracytowym, grafitowym czy łupkowym podkreśli oryginalną bryłę budynku, będzie dobrze komponował się z przeszkleniami czy metalowymi detalami, a także pasował do niemal każdej elewacji, zarówno białej, jak i w bardziej wyrazistych kolorach. Podsumowując, wybór koloru pokrycia dachowego może mieć istotne znaczenie dla zachowania spójności stylu architektonicznego.


0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Sierobi.pl © Regulamin .