Banner 468 x 60px

 

wtorek, 11 kwietnia 2017

Wróżby Andrzejkowe. Skąd ta tradycja?

0 komentarze
Wróżby na andrzejki
Jeden z najbardziej popularnych i znanych obrzędów związanych z wróżbami
to andrzejki. Przypada on na noc z 29 na 30 listopada.

Historia powstania wróżb andrzejkowych nie jest dokładnie znana. Istnieje kilka wyjaśnień pochodzenia tego święta. Jedno z nich wskazuje, że wywodzi się ono z kultury starożytnej Grecji, inne z kolei dowodzi, że źródłem tej uroczystości była tradycja starogermańska. Chrześcijaństwo ma także swoje wytłumaczenie, gdyż jak wiadomo do
św. Andrzeja modlono się o szczęśliwe i długie małżeństwo.

Pierwsze dowody na to, że wróżby andrzejkowe były bardzo popularne w Europie pochodzą z XII wieku. Do Polski obrzędy te dotarły zdecydowanie później, bo około wieku XVI. Wierzenia związane z tym świętem były oparte na łączności świata realnego ze światem nadprzyrodzonym oraz owiane magią i tajemnicą. Andrzejki bowiem przypadają na koniec roku liturgicznego, a zgodnie z ludowymi przekonaniami okres przedadwentowy to czas gdy ziemię odwiedzają istoty z innych wymiarów. Trudno więc o lepszą porę na wróżby niż okres, gdy świat żywych oraz zmarłych mogą się połączyć. Zapewne była to jedna z przyczyn, która sprawiła, że obrzędy te zyskały tak dużą popularność w średniowiecznej Europie.

Wróżby andrzejkowe dotyczyły na początku tylko kobiet niezamężnych, które starały się wywróżyć czy znajdą męża, jakie imię będzie on nosił, liczbę przyszłego potomstwa, czy też może przypadnie im w udziale staropanieństwo. Odpowiednikiem kobiecych andrzejek były ówcześnie tzw. Katarzynki, czyli wróżby dla mężczyzn, które świętowano w nocy z 24 na 25 listopada. Do dziś jednak przetrwały tylko andrzejki, gdyż rodzaj męski porzucił swoje święto.

Początkowo do wróżb andrzejkowych odnoszono się z wielką powagą. Wszelkie przepowiednie rozpatrywane były dla każdej kandydatki indywidualnie i na osobności.
Z czasem forma traktowania tego obrzędu została zmieniona na zdecydowanie bardziej swobodną i w dzisiejszych czasach andrzejki są po prostu pretekstem do spotkania towarzyskiego.
Najpopularniejsze wróżby na wieczór andrzejkowy to lanie wosku przez dziurkę od klucza, wróżba z butów, filiżanki, wahadełko, czy rzut butem za siebie.

W Poznaniu jest klika wróżek, które zawodowo zajmują się wróżbami. Jedna znich to wróżka Ewa http://www.dobra-wrozka-poznan.pl 

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Sierobi.pl © 2011 . Supported by and