Banner 468 x 60px

 

poniedziałek, 23 lutego 2015

Groteskowy erotyzm rzeźb języków i muszli E.V. Days.

0 komentarze

E.V. Days jest nowojorską artystką i rzeźbiarką, która wie, jak pobudzić zmysły angażując umysł.  Znana za jej śmiałe ukazywanie płci i seksualności, jej prace przesiąkają erotyczną energią, czasami z odrobiną groteski. Ta seria prac jest aktualnym projektem, który rozpoczął się w 2003 roku, prezentuje intrygujące kombinacje przy użyciu języków zwierząt, muszli i żywicy. Zalane i ociekające śliną muskularne języki wystają z rozwartych opalizujących muszli. Niektóre montowane są na ścianach, a następnie łączone za pomocą kolczyków i łańcuchów.  Jedna z prac zawiera  nawet nylonowe stringi, które zrobione są w taki sposób by wyglądały jak czyjeś trzewia. Większość rzeźb wyposażone są dodatkowo w lśniące perły jako wykończenie.

Jest rzeczą oczywistą, że seksualność w tych pracach jest mocno wyczuwalna – języki są postrzegane jako fallistyczne, a muszle i perły symbolizują kobiece genitalia.  Jednakże prace Day 
wykraczają poza ramy płci i seksualności w sensie biologicznym.  Jak utrzymuje jej biografia, jej praca ma na celu transformację stereotypów społecznych i sprzeczności ról płciowych, przez ukazanie ich nowych form i nadanie nowego znaczenia.

Języki i muszle skonstruowane przez Day w sprytny, mroczny i trochę też humorystyczny sposób odzwierciedlają męskie i żeńskie narządy tworząc abstrakcyjne hybrydy. Identyfikujemy symbole seksualne w jej rzeźbach, ale są one połączone ze sobą w zaskakujące i nieoczekiwane sposoby. Stanowią nie lada wyzwanie dla heteronormatywnego poglądu na seksualność. Fakt, że języki zwierząt dodają dodatkową warstwę dwuznaczności i poczucia dyskomfortu. Jednak poza początkowym szokiem i awersją, wynikiem jest zbiór dzieł sztuki, które prowokują nas do zmiany  postrzegania  relacji cielesności z seksem i pożądaniem. Polecam odwiedzić stronę Day i zapoznać się z jej różnorodną i fascynującą pracą. Jej projekty to między innymi wiszące rzeźby, szkielety zwierząt unoszące się w dynamicznych pozach czy suknia ślubna wybuchająca abstrakcyjnymi odłamkami. Także więcej hybryd z języków i muszli.


0 komentarze:

Publikowanie komentarza

 
Sierobi.pl © 2011 . Supported by and