Banner 468 x 60px

 

środa, 2 kwietnia 2014

Oto jak wyglądają studzienki ściekowe w Japonii

0 komentarze

Jest wiele sposobów na współpracę artystów i władz miejskich, mającą na celu upiększenie miasta, lecz wygląda na to, ze administratorzy w Japonii wystąpili z niespodziewaną inicjatywą, zarówno piękną jak i kreatywną – dekorowane pokrywy studzienek ściekowych.

Każde miasto jest dumne ze swojego wzoru, który zawiera różne elementy: symbole miejskie, lokalne krajobrazy, abstrakcyjne wzory czy ilustracje lokalnych legend. Istnieje nawet Japońskie Stowarzyszenie Studzienek!

Wszystko zaczęło się w latach osiemdziesiątych, kiedy Japonia rozpoczęła modernizację infrastruktury ścieków w obszarach wiejskich. Te wydatki pociągnęły za sobą falę oporu, dopóki jeden z biurokratów nie wpadł na inspirujące rozwiązanie – dać miastom okazję do udekorowania ich studzienek i pokazania lokalnej dumy. Całe wydarzenie zostało opisane przez Remo Camerota w jego książce Drainspotting.Zobacz te zdjęcia (zrobione przez S. Morita) najlepszych egzemplarzy i podziwiaj, jak skomplikowane i piękne potrafią być te pokrywy. Jego konto na serwisie Flickr jest pełne obrazów kolorowych i kreatywnych japońskich studzienek.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Sierobi.pl © 2011 . Supported by and