Banner 468 x 60px

 

piątek, 28 marca 2014

Zapierające dech w piersi zdjęcia tradycyjnego zbierania miodu w Nepalu

0 komentarze

Andrew Newey, utytułowany fotograf i podróżnik z Wielkiej Brytanii zdołał uchwycić moment, w którym członkowie plemienia Gurung ze środkowego Nepalu zajmują się starożytną i niebezpieczną tradycją – zbieraniem miodu.

Dwukrotnie w ciągu roku, zbieracze z Gurung wyruszają na skalne skarpy środkowego Nepalu, następnie wspinają się na nie, by zebrać miód. Używają takich samych narzędzi, jak ich przodkowie – ręcznie zwijane drabiny z lin i tango – długi, ostre bambusowe kije, używane by odciąć wypełnione miodem ule od krawędzi skarpy i zrzucić je do koszy poniżej.

Oprócz zagrożenia upadkiem, tak się składa, ze zbierają miód największych pszczół na świecie... Himalajska pszczoła potrafi mieć nawet 3 cm długości. W związku z obecnością grajanotoksyn z białych rododendronów, które zapylają wiosną ich wiosenny miód potrafi być odurzający i osiąga wysokie ceny w Japonii, Korei i Chinach. Ule zawieszone na skarpach chronią pszczoły przed drapieżnikami i utrzymują ciepło poprzez wystawienie na działanie promieni słonecznych.Zbieranie miodu należy do najstarszych zawodów wykonywanych przez człowieka. Odnaleziono malowidło w jaskini w Hiszpanii sprzed ponad 8000 lat, na którym widać człowieka wspinającego się po winorośli by zebrać miód. Można łatwo wyobrazić sobie, że tradycja dzielnych zbieraczy miodu sięga co najmniej tyle, choć może być i starsza.


0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Sierobi.pl © 2011 . Supported by and