Banner 468 x 60px

 

poniedziałek, 24 marca 2014

Te szalone kozy nie wiedzą czym jest lęk.

0 komentarze

Każde dzikie zwierze posiada własną środowiskową niszę, którą zajmuje by przeżyć, i dzikie górskie kozły ewoluowały by zając jedne z najdziwniejszych i najtrudniejszych do przetrwania miejsc –strome klify.

Te kozy nie są szalone – klify, na których spędzają większość życia dają wiele korzyści, włączając ochronę przed drapieżnikami szukającymi pożywienia i dostępu do minerałów które liżą. Szorstkie wiatry które omiatają klify wywiewają śnieg odkrywając twardą trawę którą lubią tak samo jak lizanie mineralnej soli.

Niektóre z kóz na tych zdjęciach to kozy z Kamiennych Gór ze Stanów zjednoczonych. Ten gatunek jest technicznie kozią antylopą, ale kozy z innych zdjęć jak koziorożec alpejski czy chamoix są prawdziwymi kozłami.

Te kozły przystosowały się do warunków co pozwala im poruszać się po stromym górzystym środowisku z łatwością. W przeciwieństwie do kopyt konie ich kopyta są rozdzielone, w taki sposób, że mogą rozłożyć swoją masę i chwycić się podłoża. Krawędzie ich kopyt są sztywne i twarde, pośrodku są bardziej miękkie, pozwalając im chwycić się małych pęknięć bądź nierównych skalistych powierzchni. Niektóre z nich mają nawet szorstkie nierówne płatki skóry pośrodku kopyt, które pomagają lepie chwytać się górskich powierzchni.
0 komentarze:

Prześlij komentarz

 
Sierobi.pl © 2011 . Supported by and