Banner 468 x 60px

 

poniedziałek, 24 marca 2014

Plaża Malediwów wygląda jak gwieździste niebo nocą

0 komentarze

Ta błyszcząca plaża nie jest częścią magicznej serii Disney’a czy Pixar’a – to jest właśnie doskonałe naturalne zjawisko. Te błyszczące punkty uchwycone na plaży na Malediwach przez tajwańskiego fotografa William’a Hej, są przyczyną mikroskopijnych organizmów znanych bioluminującym fitoplanktonem lub Lingulodinium polyedrum posługując się nomenklaturą naukową.

Ten plankton jest częścią czerwonego pływu, który występuje kiedy populacja fitoplanktonu jak ten wybucha w pewnym miejscu, nadając wodzie  pomarańczowo-żółty kolor. Niektóre z organizmów czerwonego pływu są toksyczne dla  przyrody i ludzi, podczas gdy inne po prostu produkują toksyny, które gromadzą skorupiaki czyniąc je niejadalnymi.

Jednak w nocy czerwone wody przyjmują zupełnie inną barwę. Te organizmy reagują na zmiany w napięciu powierzchniowym wody i na kwasowość wydzielając światło, więc każda fala i każdy krok nakłania ich do wydzielania światła. Surferzy którzy serfują na czerwonym pływie w nocy pozostawiają ślady świecącej wody, również stąpanie po przemoczonym piasku zostawia migoczące odbicia. Łodzie które podróżują przez bioliminującym czerwonym pływie pozostawiają imponujące świetlne ślady...0 komentarze:

Publikowanie komentarza

 
Sierobi.pl © 2011 . Supported by and